Automatizace marketingu je dnes již nezbytností pro úspěšnost vašeho e-shopu. Bohužel se však většina e-shopů stále potýká s mnoha problémy. Proto jsem pro vás připravil tento článek, kde se společně podíváme na nejčastější problémy v této oblasti, uvedeme si konkrétní příklady z praxe a také způsoby, jak se s nimi vypořádat.
Neefektivní e-mailové kampaně
Neefektivní e-mailové kampaně jsou velmi častým problémem, se kterým se setkávám u zákazníků, kterým implementuji kampaně na míru. Na základě analýzy jejich stávajícího stavu vám seřadím nejčastější problémy.
- Neosobní zprávy: Neosobní a generické zprávy bez oslovení a bez personalizace na míru preferencím zákazníka vedou k razantnímu snížení prokliku a odhlašování z newsletteru. Buďte v komunikaci osobnější a dejte najevo, že vám na vašem zákazníkovi záleží. Posílíte tím zákaznickou loajalitu a zvýšíte tím i obraty.
- Nadměrné množství zpráv: Některé e-shopy, které nemají účinný nástroj pro automatizaci e-mailových kampaní, dělají tu nejčastější chybu, aby z e-mailové databáze vytěžily co nejvíce. Často posílají e-maily s cílem, že se určitě někdo chytí a udělá opakovanou objednávku. Což přirozeně vede k menší míře zájmu, k odhlášení z odběru a následně k neuspokojivé návratnosti investic (ROI).
- Nedostatečně relevantní obsah: Zprávy s nerelevantními informacemi jsou zákazníky automaticky ignorovány. Měl jsem klienta provozující obchod s oblečením a jelikož měl možnost segmentovat nabídky pouze dle pohlaví, posílal svým zákaznicím například pouze dámské oblečení, i když nemalá část nakupujících žen na tomto e-shopu nakupovala spíše oblečení pro děti. Díky přechodu k Incomakeru a využití funkce inteligentní nabídky se tento problém vyřešil a zvýšily se prodeje.
- Neznalost bonity zákazníka: Je důležité zákazníky segmentovat na základě jejich předchozího nákupního chování, aby se vám například nestalo to, že zákazníkům, kteří u vás nakupovali levnější produkty budete zasílat produkty dražší kategorie a naopak. Neznalost bonity zákazníka vás tak může připravit o dodatečné zisky.
Nedostatečné testování
Klientka provozující e-shop s módou se na mě obrátila s problémem, že svým zákazníkům pravidelně rozesílala newslettery ve čtvrtek večer, ale míra otevírání e-mailů byla nízká. Na základě reportů v Incomakeru bylo zjištěno, že největší míry otevírání e-mailů dosahuje e-shop právě v pátek a sobotu mezi 8. a 11. hodinou, protože velké procento nakupujících daného e-shopu tvořily ženy s malými dětmi, které ráno doprovází děti do školky či provedou pravidelné denní rituály a pak mají volné chvíle ke čtení e-mailových schránek. Upravení času automatických kampaní dle výsledků testování vedlo ke zvýšení open rate a ke zvýšení opakovaných objednávek.
Bylo zajímavým zjištěním, že zákaznice, které na e-shopu nakupovali oblečení jen pro sebe, reagovaly na rozesílku také nejčastěji ráno a kolem oběda. Logicky i tyto časy jsou pro tento segment zajímavé, protože v tomto čase lidé dochází do práce a první věc, kterou udělají, je otevření své e-mailové schránky. Lidé také často otevírají e-maily během oběda, kdy mají volnou chvíli nebo pozdě odpoledne, kdy už jsou unavení a potřebují se něčím odreagovat.
Chybějící výzva k akci či nemožnost doměřit konverze
Chybějící CTA (Call-to-Action) a nemožnost doměřit konverze jsou dva časté problémy v automatizaci marketingu e-shopu. Chybějící CTA znamená, že nemáte v kampani uvedenou jasnou výzvu k akci a zákazník tak nemá možnost ihned zakoupit produkt nebo vyplnit formulář. To může vést k nízké konverzní míře a ztrátě příjmů.
Nemožnost doměřit konverze znamená, že není k dispozici dostatečné množství dat o tom, jaké akce zákazníci po kliknutí na CTA tlačítko vykonali. To zase znamená, že není možné zhodnotit úspěšnost kampaně a přizpůsobit ji potřebám zákazníků.
Příklad z praxe:
Klient přišel s problémem, že má špatně nastavenou kupónovou strategii e-shopu. Kampaň byla sice posílána správnému publiku (ženy, 18–25 let), ale ve slevové nabídce byly nabízeny pouze menší velikosti oblečení. Ostatní velikosti byly totiž zcela vyprodané. Míra prokliků přes CTA byla tedy sice vysoká, ale počet objednávek byl zanedbatelný.
U CTA tlačítek v newsletterech je tedy důležité, aby byla jasně definovatelná a aby bylo možné sledovat konverzní míry a chování zákazníků na e-shopu, aby se daly kampaně následně optimalizovat.
Další prvky, které mohou ovlivnit proklikovost e-mailu je vytvoření časově omezené akce použitím odpočtu času či použití textu, které přímo nabádá ke kliknutí. Z marketingových studií je dávno známé, že použití textu "klikněte zde" funguje mnohem efektivněji než použití textu "koupit nyní".
Pokud jste dočetli článek až sem, tak jste jistě již pochopili, že automatizace nejenom e-mail marketingu je podstatná jak pro zvýšení opakovaných objednávek, tak i pro získání nových zákazníků. Potřebujete pomoct s automatizací nebo byste chtěli vyhodnotit vaše současné procesy a odhalit tak případné nedostatky? Domluvte si 15minutovou konzultaci pomocí formuláře níže.
Těšíme se na spolupráci s vámi!
Autor: Stanislav Vavřík – váš průvodce nastavením Incomakeru